CCM, GDL, PET raw materials automatic cutting system – SEC-H500-RG
Equipment introduction:
Commonly used glue
Multi-valve picture display
Model | SEC-H500-RG |
Applicable product range | 500(X)╳300(Y) ╳0.5(Z)mm |
Raw material roll inner diameter | 3、6 inches |
Raw material roll outer diameter | 500mm |
Raw material width | ≤500mm(Customizable) |
Product dimensional accuracy after cutting | ≤±0.05mm |
Quantity of single cuts | 1-4PCS |
Rated cutting force | 15T(Electric cylinder) |
Adjustable working range | 0-6mm |
Cutting method | Half break or Full break |
Working table size | 500╳500mm |
Operating system | PLC |
Power supply | AC220V,50-60HZ 16Kw |
Machine footprint | L1200╳W1100╳H2000mm |
Machine weight | About 4800Kg |
Working environment | Humidity:20-90%, Temperature: 0-40℃ |
Main functions:
Optional functions:
Cutting dimension inspection system
Project
The LED Drive Power, Machine SEC-3030C
Project Background
Project Features
Heat dissipation, moisture proof, waterproof, flame retardant
Project Advantages
2. Dynamic mixing, uniform mixing, no dripping;
3. Nano ceramic screw pump, good wear resistance;
4. 12CC screw pump, fast glue output speed, 30g/sec;
5. It has the function of pump pressure detection to ensure quality and safe production;
6. It has dynamic fault detection function to ensure quality and safe production;
7. Optional large-capacity storage barrel, saving feeding time and improving efficiency;
8. Online glue filling, without manual operation, automatic connection operation.
We are direct manufacturer.
Depends on terms and conditions, negotiable.
EXW, FOB,CIF…
Yes, we can produce according to the tested result. We can also product base on your design.
Yes, we will test 100% before delivery.
Yes. Dual-fluid models with 1:0.8~1:1.2 mixing ratio control are available.
0.1mm diameter with ultra-fine nozzles (requires low-viscosity fluids).